OUR TRAINERS

Trainer

Mgr. Patrik Zeman

Patrik Zeman, founder of BOGI SPORT, a graduate of a master's degree in physical education and sport at the Faculty of Education of the Jan Evangelista Purkyně University. He has been involved in all sports since a young age and started training children, specifically karate, in early adulthood. For many years he has been engaged in sports sports activities as an exerciser and at the same time as an adult coach, and therefore he has a lot of experience in the field of didactics of sports training. For the fourth year, he teaches first, second and third grade children in primary school and grammar school. His positive attitude towards children in the sports and pedagogical spheres is self-evident.

KNOWLEDGE AND EDUCATION

Master's degree in physical education and sport, UJEP

Coach II. karate class

Coach II. fitness and bodybuilding class

Personal and fitness trainer of sports clubs

Trainer in the karate club (6 years)

Skiing and snowboarding instructor

Trainer

Mgr. Daniel Příhoda

Daniel Příhoda, a primary school teacher, a graduate in physical education and sport at the Faculty of Education of the Jan Evangelista Purkyně University, continues to study special pedagogy. He has long been involved in sports and exercise of calisthenics to such an extent that he has created a quality training plan on the topic of Kalisthenics as part of his diploma thesis. So we can say that he is an expert in sports and somatology. Among the list of his activities we can also include teaching - training of medical exercises, which he will mainly practice during training in BOGI SPORT.

KNOWLEDGE AND EDUCATION

Teacher at primary and secondary schools in Žatec

Master's degree in physical education and sport, UJEP

Personal and fitness trainer

Certified sports masseur

Medical exercise trainer

Trainer

Ondřej Hrdlička

Ondra Hrdlička, student of physical education and sport at the Faculty of Education of the Jan Evangelista Purkyně University. He has been practicing karate for 8 years, even competitively. Ondra has many successes at the national level, including the title of kumite karate national champion in his weight. He also trained children and youth in this sport.

KNOWLEDGE AND EDUCATION

Student of physical education and sport, PF UJEP

Champion of the Republic in karate

Trainer

Radek Provinský

Radek Provinský is a student in the field of physical education and sport at the Faculty of Education of the Jan Evangelista Purkyně University. He has been playing handball since childhood, now he is working in the extra league in the Lovci Lovosice team (unfortunately he is temporarily unwell due to injury). During his playing career, he was declared the best player in the league. In his free time he plays basketball and volleyball. He also does a lot of fitness training and strengthening with his own weight. In his free time he likes to ride a bike, swim and visit nature. At BOGI, he will focus primarily on training ball games.

KNOWLEDGE AND EDUCATION

Student of physical education and sport, PF UJEP

Extraliga handball player

Trenér

Hynek Škarda

Od mala hraji házenou a od hraní jsem se dostal k trénování malých házenkářů, které trénuji sedmým rokem. Od následující sezóny jsme se dohodli na trénování malých házenkářů v Mostě. V Chomutově jsem měl na starost školní ligu, kde jsem vyučoval házenou pro více než 700 dětí každý rok. Od září začínám studovat trenérskou licenci B, která probíhá na UK. Ve volném čase jezdím na kole a trávím čas s přáteli.

ZNALOSTI A VZDĚLÁNÍ

Trenér házené

Vystudovaný hasič (kurz první pomoci, zdravotnický kurz) 

Trenérka

Kateřina Vernerová

Jmenuji se Kateřina Vernerová. Studuji na VOŠ, SPŠ, SOŠS a CR ve Varnsdorfu. Ve svém dětství jsem vyzkoušela celou řadu sportů jako je plavání, lyžování, basketbal, ale nakonec jsem skončila u házené. Nyní jsem poslední 4 roky vyměnila dres za píšťalku a začala se podílet na trénování mládeže v klubu HK Baník Most, kde aktivně funguji i jako masér/fyzioterapeut. V posledních 2 letech jsem začala pracovat s mládeží i na krajské úrovni v rámci krajského výběru mládeže. Při trénincích dbám především na techniku a rozvoj mobility, které při nedostatcích mohou v budoucnu způsobit nejvíce zdravotních problémů, co se týče sportu. Svůj volný čas většinou trávím v tělocvičně, seberozvojem (kurzy, semináře, workshopy) nebo aktivně se svými psy.

ZNALOSTI A VZDĚLÁNÍ

Trenérka

Lucie Macháčková

Lucie Macháčková- trenérka dětí a mládeže házené v klubu DHK Baník Most. Házené se věnuje celý svůj život. Hrát začala v Liberci ve svých 5ti letech, odkud pochází. Do Mostu se rozhodla jít ve svých 14ti letech, kde začala studovat sportovní gymnázium. V součastné době studuje v Praze na fakultě tělesné výchovy a sportu a trenérskou licenci B. Ve volném čase ráda chodí do přírody. Jejím oblíbeným místem je rodinná chalupa kam si jezdí odpočinout.

ZNALOSTI A VZDĚLÁNÍ

Trenérka

Alena Matoušková

Jmenuji se Alena Matoušková. Jsem studentkou vysoké školy Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, obor Ekonomika a management. Od malička jsem vyzkoušela spousty sportů jako je plavání, běh, badminton, beachvolejbal, basketbal a podobně. 10 let jsem závodně hrála volejbal za TJ Baník Most. Po dobu co jsem byla v kadetkách jsem pomáhala s tréninky u mladších a starších žákyň. Svůj volný čas travím tím že si jdu například zaběhat či zacvičit.

ZNALOSTI A VZDĚLÁNÍ